BIOGRAFIA

BIOGRAFIA JEAN STABLINSKI

Jean Stablewski mówi Jean Stablinski (urodzony 21 maja 1932 w Thun-Saint-Amand, na północ)

Jean Stablinski był synem polskich imigrantów w obszarze górniczym północnej Francji. Jego ojciec zmarł w 1944. Pięć lat później ofiary wojennej Jean, w wieku 18 lat rozpoczął pracę w kopalni, aby utrzymać rodzinę. On gra na akordeonie w tańcach i wesela z jego pieniędzy, ciężko zarobione, kupił rower z kierownicą wyścigowego. Jego matka nie tolerował hobby syna i jego gniewu, zniszczona kierownicę roweru, położył swoją matkę w kąt grożąc picia i palenia z przesady, co zrobił, celle- wtedy ustąpił i pozwolił mu spełnić jego pasję.
W wieku 16 lat, był naturalizowany francuski i zakwestionowane swój pierwszy wyścig; w wieku 21 lat, swój pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał.
Od 1958 roku do 1967 roku był częścią tego samego zespołu, jak jego przyjaciel Jacques Anquetil, gdzie był kapitanem wiernym drogi.

Stablinski - najczęściej nazywane Stab - stał się znany przede wszystkim poprzez jego poczwórne zwycięstwa i dwóch drugich miejsc w Mistrzostwach Francji zawodowej na drodze, wszystko w sześć lat; seria bezprecedensowego sukcesu do daty i mu przydomek "Pan Francja". Podczas swojej kariery zawodowej, od 1952 do 1968 roku, stając się mistrzem świata w 1962 roku, zdobył w sumie 105 zawodowych zwycięstw.


uzyskał paszport do chwały, stając się mistrzem świata w Salo (Włochy)

Pod koniec swojej kariery zawodowej, stał się przez sześć lat dyrektor francuskiego zespołu Sonolor Lejeune. Lucien Van Impe i Bernard Hinault były częścią jego odkryć. Jego syn, Jacques Stablinski, urodzony w 1956 roku, również stał się profesjonalnym rowerzysta i mistrz Francji w 1975 roku Fiat i Puch Campagnolo Tygodnia.
Stablinski był zawodowym kolarzem od 1953 do 1968 roku wygrał wiele wyścigów, w tym zwiedzanie Hiszpanii, Mistrzostwa Świata, cztery tytuły Mistrza Francji i kilka klasyków:
Paryż-Bruksela, wieża Belgia, Amstel Gold Race, Grand Prix Frankfurcie Baracacchi Trophy. Stablinski udział w 12 Tours de France jako kapitan drużyny Francji i zdobył 5 etapy w Tour de France: 2 etapy w Tour Włoch i 2 etapy w Tour Hiszpanii.

"Ojciec Stab" pozostaje do dziś najbardziej utytułowanym kolarzem wszechczasów w wyścigach drogowych.

W plutonów, był nazywany "maga" lub "lisa" ze względu na jego wiedzę wyścigu. (Kiedy John był w przerwie, to było dobre!)

W dniu 7 kwietnia 2008 roku pomnik został otwarty na mitycznym wykopie Wallers Arenberg go uhonorować. To był Jean, który zaproponował organizatorom wyścigu Paryż-Roubaix betonowa powierzchnia otworów Aremberg, był jedynym kolarzem ćwiczyć powyżej i poniżej jako drobne.

Stela ta została zbudowana z kamienia i Soignies opracowanych przez rzeźbiarza Michał Karpowicz.

RECUEIL SUR LA VIE DE JEAN STABLINSKI